Marné hledání pokladu

29. prosince 2006 v 23:12 | Krwinka |  Pohádková krabice
Jeden člověk chtěl být hodně šťastný. Myslel si, že když bude bohatý, vše bude snadné. Četl mnoho knih, návodů a rad, chodil na různé semináře. Dozvěděl se spoustu informací o tom, jak být úspěšný a zbohatnout. Poklad, kdopak by ho nechtěl. Podle vzácných nauk může poklad najít jen osvícený. A tak se při svém hledání dostal k Mistrovi, u kterého se učil 10 let. Po tolika letech studia se stal moudřejším a osvícenějším, uměl meditovat, uměl se postit, byl vyrovnanější, ale stále nebyl spokojený a i když se učil odříkání a pokoře, po vysněném poklad nepřestal toužit.
Konečně mu Mistr po jeho naléhání dovolil jít pro poklad: "Ten bude v hořícím domě, kde budu já, Tvůj učitel, ležet popálený na lůžku a budu Tě prosit, abys ukončil mé trápení. Nebudeš si všímat mého nářku, bolestí a utrpení, probodneš mé srdce a poklad bude Tvůj." A tak stalo se, jak bylo předpovězeno. Když ale měl bodnout člověka, ruka se mu třásla a síly ho opustily. Nemohl provést tak hrůzný skutek a omdlel.
Když se probudil, Mistr stál nad ním, pokáral ho, že neuposlechl jeho příkaz. "Jsi neposlušný, zbabělec, bereš ohledy na jiné, nedovedeš prosadit své touhy a poklad si nezasloužíš. Takhle budeš pořád chudý." Musel studovat dalších 10 let. Pak se opět mohl pokoušet o poklad za stejné situace v hořícím domě. Tentokrát ale, poučen předchozím neúspěchem, rozhodl se vykonat přání Mistrovo a proklál jeho srdce - v tu chvíli omdlel. Když se probudil, rozlícený Mistr stál nad ním a křičel na něj, jak si dovolil probodnout srdce člověku. "Jsi příliš lačný bohatství, pro svou hamižnost dokážeš zabít člověka. Nejseš hoden pokladu.Takový hřích vyžaduje potrestání."
A tak musel Mistra opustit. V mysli měl zmatek. Nevěděl a nepochopil, jaká cesta vede k bohatství a pokladu. Nauka? Studium? Půst a odříkání? Úspěch? Respekt k autoritám? Neposlušnost? Bezohlednost? Pokora? Lidskost?
A tak se snažil zapomenout, začal žít, pracovat, oženil se, měl rodinu a děti . Uběhlo mnoho a mnoho let a na poklad úplně zapomněl. Jednou při návratu z práce šel kolem domu, kde vzplanul oheň a z hloubi domu se ozývalo sténání. Vběhl do domu a v plamenech viděl na lůžku ležícího člověka. Bez přemýšlení a bez ohledu na vlastní nebezpečí a popálení uchopil postiženého a vyběhl s ním ven z domu. Venku pak omdlel. Když se probudil, poklad byl před ním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama