Lykantropie

13. října 2006 v 20:43 | Krwinka |  Vzpomínky na smrt
Lykantropie je nemoc vyskytující se v mnohých dílech žánru fantasy nebo horor. Stejně se nazývá psychiatrická diagnóza spočívající v tom, že si pacient myslí, že je lykantropem.
Hlavním příznakem lykantropie je proměna. Bytost (obvykle člověk) nakažená lykantropií se za určitých podmínek, často souvisejících s měsícem, mění na silnější variantu nějakého zvířete. Nejčastěji se jedná o vlka (lykantrop se pak nazývá vlkodlak), může to být ale i některá z velkých kočkovitých šelem nebo třeba medvěd. Lykantrop může i v lidské podobě být silnější nebo mít citlivější smysly (především čich).
Další vlastností lykantropa je silná regenerace. Lykatrop se hojí velmi rychle i ze zranění, která vypadají jako smrtelná. Obvyklým prostředkem proti lykantropům je stříbro - někdy na ně působí jako jed, jindy jen blokuje jejich regeneraci a je tedy nutné jim s pomocí stříbra (stříbrnou kulkou) způsobit smrtelné zranění. Další zbraní bývá oheň.
Nemoc se šíří kousnutím, někdy i pouhým podrápáním. Nakažený se mění v lykantropa stejného typu jako byl ten, který ho nakazil.
V některých hororech se pletou dohromady lykantropové a upíři. Příkladem je i známý Dracula od Brama Stokera.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak hodnotíte layout stránky?

Je pěkný
Ujde
Hrozný!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama